Prep Roundup (4-22-2014)

MIDLAND-The Alpena High softball team improved to 3-1 after staging a pair of come-from-behind wins against Midland on Tuesday.

Alpena won 8-5 and 14-9.

Alpena (3-1) trailed 4-1 early in the first game, but scored three runs in the fifth inning to tie the game 4-4. Midland took the lead back with a run in the bottom of that inning, but Alpena took the game for good with a four-run seventh inning.

“I was very happy with the way we played in cold conditions,” Alpena coach Paul Marwede said. “Happy to get out with two wins.”

Kara Gehrke earned the win for Alpena and Lauren Heath also pitched.

Jenna VanDusen, Gehrke and Desiree Robertson each had two hits.

Alpena trailed 5-2 after two innings in the nightcap, but responded by scoring four runs in the third inning and eight in the fourth inning.

Alex Peters, Logan Myers and Elise Leeck each had two hits.

Gehrke earned the win in the second game and Heath also pitched in relief.

Alpena hosts Cheboygan on Thursday.

Alpena’s JV team opened the season with two wins over Midland, 7-1 and 14-5.

Mykayla Price earned two wins for Alpena. In the opener she pitched a complete game in the opener, striking out six and walking one.

Jordan Modrzynski and Lizzy Kendziorski each had two hits.

In the second game, Price pitched another complete game, allowing three walks and striking out five.

Price, Emily Edmonds and Alyssa Gehrke each had three hits.

Alpena plays Cheboygan on Thursday.

Rogers City 17-13, Whittemore-Prescott 2-3

ROGERS CITY-Fresh off of taking over the top spot in Division 4, the Rogers City softball team improved to 8-1 with two wins over Whittemore-Prescott on Tuesday.

Rogers City won 17-2 and 13-3.

Nikki Radke earned the win for Rogers City in the opener. She gave up two runs on six hits, walked none and struck out five.

At the plate, Morgan Hall had three hits and two RBIs for Rogers City; Logan Fleming had two hits including a home run and three RBIs; Sarah Meredith had a double and an RBI; Autumn Idalski also had a double and an RBI; Alexa Quaine had a home run and three RBIs; Kayla Fleury had two hits and two RBIs; Rachel Chojnacki had two hits and an RBI and Cassidy Purgiel had a hit.

Quaine and Hall combined to pitch Rogers City to a win in the nightcap. They allowed three runs on three hits with six strikeouts.

Fleming had three hits and an RBI; Courtney Streich had two hits; Meredith had three hits including a home run and five RBIs; Hall had two hits including a triple and two RBIs; Idalski had three hits and three RBIs; Fleury had a double and an RBI and Purgiel added a hit.

Rogers City hosts its home invitational on Saturday with Onaway and Posen as the other participants.

BASEBALL

Rogers City 4 Whittemore-Prescott 2

ROGERS CITY-The Rogers City baseball team scored three runs in the bottom of the third inning to beat Whittemore-Prescott 4-2 on Thursday.

The runs came on a two-run double from Casey Szatkowski and an RBI single from Corey Grulke.

Quintin Kelly got the win on the mound going all six innings and allowing six hits while striking out five.

Rogers City (2-2, 2-2 NSL) hosts its home tournament this weekend with Onaway and Posen as the other participants.

TRACK AND FIELD

Alcona sweeps home tri-meet

LINCOLN-The Alcona boys and girls track teams took home top honors at a home tri-meet on Tuesday.

The Alcona boys won with 73 points, ahead of Mio (70) and Hillman (26). The Alcona girls won with 76 points, ahead of Mio (32) and Hillman (31).

Alcona’s Garrette Norling won the pole vault (9-6) and the 200 meter dash (24.45). Kyle Good won the 110 hurdles (19.59) and the 300 hurdles (51.45).

Other first for Alcona: Kyle Thum won the 3,200 run (12:36.28). Mitchel Havercorft won the 400 dash (58.75).

Alcona’s 800 relay team (Nicholas Lamantia, Hunter Sullivan, Avery Perez, Brandon Ritchie) won 1:49.53) as did its 1,600 relay team (Norling, Jeffery Schram, Brandon Smilgelski, Havercroft) with a time of 4:16.81.

Other top finishers for Alcona were: The 3,200 relay team (Schram, Ryan Schultz, Smigelski, Perez) won second (10:39.40). The 400 relay team (Nicholas Lamantia, Sullivan, Perez, Ritchie) also picked up a silver (51.34).

Havercroft got second in the high jump (5-6). Ritchie took third in the same event (5-0).

Perez had a second place finish in shot put (33’05.00″). Thum won silver in the 1,600 run (5:43.55).

Schram had a second place finish in the 800 run (2:37.50) while Shultz won third (2:49.16).

Boone Bouchard had a third place finish in the 400 dash (1:06.30). Ritchie had second in the 200 dash (24.89) while Lamantia had third (25.38).

Issac Dubuque picked up bronze in the 3,200 run (14:55.73).

Mio’s Zack Pattullo won discus (101-10) as well as the shot put (37-7).

Ben Lubitz won the long jump (18-9).

Other first places for Mio: Kyle Willobee won the 100 dash (12.07). Bryce DeGrammont won the 1,600 run (5:41.00) and the 800 run (2:32.46).

The 3,200 relay team picked up a first place win (10:27.43) as did the 400 relay team (50.79).

Other top finishers for Mio: Bryan Watson got silver in discus (100-8) while Zach Price got bronze (91-7).

Kyle Willobee took second in the long jump (18-9) while Bran Watson took third (17-10).

Zach Price took second in the pole vault (8-1) while Sam Whitmore came in third (8-0). Whitmore also picked up second in the 400 dash (1:05.50).

Brian Price picked up silver in the 100 hurdles (24.56). Drake Thorton was second in the 100 dash (12.27).

Trevor Ieson won third in the 300 hurdles (51.70).

Hillman didn’t win any events.

Top finishers for Hillman: Hunter Miller won thrid in the shot put (29’02.00″). Jake Kangas got third in the 1,600 run (6:06.18). Kangas also got second in the 3,200 run (12:46.59). Hunter Linseman won second in the 300 hurdles (51.48).

Hillman’s 800 relay team (Josh Beinbold, Joe Fazekas, Kenny Kolcan, Travis Powers) took second (1:50.72). The 1,600 relay team (Brendan Blanton, Zach Elswick, Edik Sedlow, Fazekas) also took second (4:47.95).

Hillman’s 3,200 relay team (Kangas, Blanton, Sedlow, Fazekas) took third (11:13.35). The 400 relay team (Reinbold, Fazekas, Mike Klein, Powers) took third (54.65).

Karina Cole and Megan Quick led the Alcona girls as they combined for three individual firsts and two other winning relays.

Cole won the 1,600 run (6:09:41) and 800 run (2:53.35). Quick won the 400 dash (1:08.25). Both of them were also part of the winning 3,200 and 1,600 relay teams along with Torie Harmon and Katelyn Nelson. The 3,200 relay team won in 11:20.28 and the 1,600 relay team won in (6:57.04).

Other firsts for Alcona were: Miranda Schalk in the 100 dash (14.59), Sydney Pierce in the 300 hurdles (55.23) and the 400 relay team of Schalk, Pierce, Rachel Werner and Katherine Edwards (1:01.79).

Michelle Smith won both the discus (66-4) and shot put (24-1 1/2) for Hillman. Grace Buck won the high jump (4-8.1), Julia Hunt won the 200 dash (29.87) and Riley Appelgren won the long jump (13-2).

Raychel Smith won the pole vault for Mio (5-6), Haley Fisher won the 100 hurdles (33.74) and Hailee Haskin won the 3,200 run (15:32.57).

Other top finishers for Alcona were: Pierce and Torie Harmon in the high jump (T2-4-8); Brooke Schultz in the long jump (3rd, 10-7 1/2) and 800 run (3rd, 3:17.52); Lilly Manning the shot put (2nd, 21-2 1/2); Nelson in the 1,600 run (2nd, 6:52.31); Harmon in the 400 dash (2nd, 1:10.16); Schalk in the 200 dash (2nd, 30.86); Werner in the 200 dash (31.60) and Harlie LaFond in the 3,200 run (17:06.84).

Other top finishers for Hillman were: Camille LaPorte in the discus (3rd, 38-8) and shot put (3rd, 17-9 1/2) and Hunt in the 400 dash (3rd, 1:17.37).

Other top finishers for Mio were: Fisher in the high jump (2nd, 12-7 1/2) and the 100 dash (2nd, 15.30); the 3,200 relay team (2nd); Smith in the 100 dash (3rd, 15.77); Haskin in the 1,600 run (3rd, 6:54.37) and Kim Carlson in the 800 run (2nd, 3:13.63).